W takich sytuacjach warto pamiętać o szacunku do czasu i uczciwości wobec drugiej strony.
W ostatnich tygodniach miałem dwie rozmowy z kandydatami, gdzie w trakcie spotkania postanowiłem im podziękować. Okazało się, że ich umiejętności i doświadczenie, mimo że bogate, były zupełnie inne od tego, czego poszukiwałem.
Zamiast kontynuować rozmowę, uczciwie przedstawiłem fakty i zakończyłem spotkanie. Obydwoje kandydatów doceniło moją szczerą komunikację i szybki feedback, choć przyznaje, że nie był to wynik rozmowy jaki oni sami oczekiwali.
Nie bój się zakończyć rozmowy rekrutacyjnej, jeśli jasno widzisz, że idzie ona w całkowicie innym kierunku, niż oczekiwałeś/aś.
Oszczędzenie czasu kandydata i swojego to najwyższy wyraz szacunku. Warto być uczciwym i bezpośrednim – to przynosi korzyści obu stronom.
“Drogi XXX,
Pozwól, że podsumuję w tym momencie naszą rozmowę. Z moich obserwacji wynika, że jesteś osobą, której mocne strony to:…., a główne doświadczenie zdobyłeś w takich obszarach jak:……
Na to stanowisko poszukujemy osoby, której główne obszary pracy polegały na:….., a jej doświadczenie w tych rolach pozwoli wzmocnić zespół mojego klienta w:…… Nie wątpię, że mógłbyś się w tym kierunku wyspecjalizować, jednakże poszukujemy od startu osoby, której doświadczenie wzmocni nasz zespół.
Przez te fakty, oraz szacunek do Twojego czasu i mój obowiązek do feedbacku po naszej rozmowie czuje, że powinienem ją tutaj zakończyć. Bardzo dziękuję Ci za udział, przemiło było Cię poznać i pozostańmy w kontakcie na LinkedIn. Jeśli kiedyś będę miał bardziej pasujące stanowisko dla Ciebie, z przyjemnością zaproszę Cię ponownie do rozmowy.”
Pamiętajmy, że każda rozmowa rekrutacyjna to nie tylko szansa na znalezienie odpowiedniego kandydata, ale również na budowanie relacji i wizerunku firmy.