Nowe metody poszukiwania kandydatów do pracy



Nowe Metody Poszukiwania Wykwalifikowanych Pracowników - Klucz do Sukcesu w Dzisiejszym Rynku Pracy



Do standardowych metod rekrutacji zaliczamy m.in. poszukiwania na portalach ogłoszeniowych, korzystanie z własnych bazy danych oraz ogłoszeń w prasie. Wraz ze zmieniającym się rynkiem, sposoby te przestają być równie efektywne. Pracodawcy coraz częściej borykają się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów na kluczowe stanowiska.



Trudności w znalezieniu odpowiednich kandydatów


Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, obniżając skuteczność popularnych metod poszukiwania pracowników. Pracodawcy często borykają się z problemami braku zainteresowania wśród aplikantów, niskiej jakość kandydatów oraz trudności w dotarciu do pasywnych kandydatów - osób które nie poszukują pracy aktywnie np. wysyłając CV na ogłoszenia o pracę.



Problemem jest niska skuteczność tradycyjnych metod


Portale ogłoszeniowe i własne bazy danych przestają być wystarczająco efektywne. W obliczu rosnącej konkurencji na rynku oraz zmieniających się oczekiwań kandydatów, firmy muszą dostosować do nowych realiów. W przeciwnym wypadku, przyciągnięcie najlepszych pracowników będzie mało prawdopodobne.


Rozwiązaniem problemu są nowoczesne metody rekrutacji


Aby sprostać tym wyzwaniom, firmy muszą sięgać po nowe, bardziej zróżnicowane podejścia do rekrutacji. Poniżej przedstawiamy listę 16 nowych metod poszukiwania kandydatów, które obecnie się sprawdzają. Następnie omówimy każdą z tych metod, ilustrując ich zastosowanie w praktyce.




Lista 16 Nowych Metod Rekrutacji

 • Networking
 • Social Media
 • Polecenia od klientów i partnerów biznesowych
 • Bazy danych kandydatów
 • Szkoły i uniwersytety
 • Inne metody online
 • Technologie i innowacje
 • Konkursy i hackathony
 • Programy stażowe i praktyki
 • Wolontariat i organizacje non-profit
 • Wirtualne targi pracy
 • Freelancerzy
 • Społeczności online i fora dyskusyjne
 • Crowdsourcing rekrutacyjny
 • Influencer marketing
 • Podcasty i webinary

Opis Nowoczesnych Metod Rekrutacji:


1. Networking


Spotkania branżowe: Udział w konferencjach, targach pracy, meet-upach i innych wydarzeniach branżowych pozwala na bezpośredni kontakt z potencjalnymi kandydatami oraz budowanie relacji w branży. Grupy i stowarzyszenia zawodowe: Aktywność w grupach na LinkedIn, forach branżowych i stowarzyszeniach zawodowych umożliwia nawiązanie kontaktu z profesjonalistami w danej dziedzinie.



2. Social Media


LinkedIn: Aktywne poszukiwanie kandydatów poprzez wyszukiwanie i bezpośrednie kontaktowanie się z osobami spełniającymi określone kryteria. Twitter: Monitorowanie hashtagów związanych z pracą i branżą pomaga w identyfikacji i angażowaniu się w rozmowy ze specjalistami. Te osoby to potencjalni kandydaci.



3. Polecenia od klientów i partnerów biznesowych


Budowanie sieci poleceń poprzez współpracę z klientami i partnerami biznesowymi. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod pozyskiwania wysokiej jakości kandydatów. Wymaga czasu i zaangażowania.



4. Bazy danych kandydatów


Komercyjne bazy danych: Gdy czas jest kluczem, można skorzystać z płatnych serwisów oferujących dostęp do dużych baz danych CV. Umożliwia to szybkie znalezienie kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach. Warto mieć na uwadze, że jakość specjalistów może być niższa.



5. Szkoły i uniwersytety


Targi pracy: Udział w targach pracy organizowanych przez uczelnie to doskonała okazja do spotkania młodych, ambitnych kandydatów. Współpraca z biurami karier: Zamieszczanie ofert pracy i prowadzenie prezentacji dla studentów zwiększa szanse na znalezienie utalentowanych absolwentów uczelni wyższych.



6. Inne metody online


Blogi i fora branżowe: Publikowanie artykułów i angażowanie się w dyskusje na popularnych blogach i forach pozwala dotrzeć do specjalistów w danej dziedzinie. Reklama internetowa: Korzystanie z Google Ads i innych platform do targetowanej reklamy zwiększa widoczność ofert pracy.



7. Technologie i innowacje


Wykorzystanie AI i narzędzi automatyzujących rekrutację: Nowoczesne narzędzia umożliwiają szybsze i bardziej precyzyjne przetwarzanie aplikacji oraz pomagają w poszukiwaniu kandydatów. Wideorekrutacja: Prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych online ułatwia i przyspiesza proces rekrutacji, szczególnie w przypadku kandydatów z odległych lokalizacji.



8. Konkursy i hackathony


Organizowanie konkursów branżowych: Tworzenie wyzwań, które przyciągają utalentowanych specjalistów. To doskonała okazja by zainteresować osoby zainteresowane dana branżą. Udział w hackathonach: Współpraca z organizatorami hackathonów w celu znalezienia potencjalnych kandydatów oraz zbudowania reputacji firmy.



9. Programy stażowe i praktyki


Tworzenie programów stażowych: Oferowanie staży, które mogą przekształcić się w stałe zatrudnienie. Współpraca z uczelniami: Rekrutowanie studentów na praktyki z perspektywą zatrudnienia po ukończeniu studiów.



10. Wolontariat i organizacje non-profit


Współpraca z organizacjami non-profit: Angażowanie się w projekty, które przyciągają utalentowanych ochotników.Wolontariat pracowników: Promowanie wolontariatu w firmie, które może przyciągnąć osoby zainteresowane pracą w Waszej branży.



11. Wirtualne targi pracy


Organizowanie wirtualnych wydarzeń rekrutacyjnych: Stworzenie platformy, gdzie kandydaci mogą spotkać się z rekruterami online. Udział w wirtualnych targach pracy: Korzystanie z istniejących platform do rekrutacji na odległość.



12. Freelancerzy


Platformy freelancowe: Wyszukiwanie talentów na platformach takich jak Upwork, Freelancer, czy Fiverr.Zatrudnianie na projekty: Współpraca z freelancerami z możliwością przekształcenia współpracy projektowej w stałe zatrudnienie.



13. Społeczności online i fora dyskusyjne


Reddit: Aktywność na subredditchach związanych z branżą w której specjalizuje się firma. Quora i Stack Overflow:Monitorowanie odpowiedzi ekspertów i aktywnych uczestników dyskusji. Możliwość pozyskania prawdziwych pasjonatów konkretnej niszy.



14. Crowdsourcing rekrutacyjny


Platformy crowdsourcingowe: Używanie serwisów, gdzie społeczność pomaga w znalezieniu odpowiednich kandydatów. Programy nagród za rekomendacje: Tworzenie programów, które nagradzają ludzi za polecenie odpowiednich kandydatów.



15. Influencer marketing


Współpraca z influencerami branżowymi: Korzystanie z zasięgu influencerów w celu promowania ofert pracy.Ambasadorzy marki: Zatrudnianie znanych postaci jako ambasadorów marki, którzy mogą przyciągnąć kandydatów.



16. Podcasty i webinary


Tworzenie podcastów branżowych: Produkcja treści, które mogą przyciągnąć zainteresowanych tematyką kandydatów.Organizowanie webinariów: Prowadzenie seminariów online, które przyciągną ekspertów z danej dziedziny.




Przykład naszego ostatniego sukcesu:


Rekrutacja Specjalisty ds. Sprzedaży poprzez Społeczność Online


Z początkiem roku udało nam się pozyskać wysokiej klasy specjalistę ds. sprzedaży dla firmy z branży produkcyjnej.


Poszukiwała ona specjalisty, który miał duże zrozumienie problemów logistyki wewnętrznej w branży automotive.



Wykorzystaliśmy forum produkcji samochodowej, gdzie nasz copywriter opublikował artykuł dotyczący innowacji w sprzedaży w sektorze motoryzacyjnym.

Artykuł przyciągnął uwagę wielu czytelników, w tym kandydata, który okazał się idealnym dopasowaniem do potrzeb naszego klienta.



Po komentarzu naszego kandydata, nawiązaliśmy kontakt i zaprosiliśmy go do rozmowy. Przeprowadziliśmy serię 3 spotkań, a po naszych wspólnych rozmowach, kandydat został zatrudniony, a nasz klient był niezwykle zadowolony z wyników rekrutacji.


Kandydat pracuje w firmie do dziś i nie zamierza jej zmieniać, za żadne skarby.



Aby skutecznie rekrutować, firmy muszą być elastyczne i otwarte na nowe metody poszukiwania kandydatów.

Wykorzystanie różnorodnych metod rekrutacji zwiększa szanse na znalezienie idealnej osoby na dane stanowisko. Testowanie i łączenie różnych podejść pozwala uzyskać najlepsze rezultaty.


Nasza agencja rekrutacyjna specjalizuje się w stosowaniu nowych i najskuteczniejszych metod rekrutacji. Współpracujemy z innymi agencjami oraz korzystamy z doświadczenia naszych headhunterów, aby dostarczać klientom najlepszych kandydatów.



Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc w znalezieniu idealnych pracowników dla Twojej firmy.

Nie jesteś pewien czy sprostamy Twoim potrzebom?

Kliknij w przycisk poniżej i umów się na konsultację

Umów się na 15-minutową rozmowę