Dlaczego Ważne jest Dziękowanie Kandydatom Podczas Rozmów KwalifikacyjnychCzy zdarzyło Wam się prowadzić rozmowę kwalifikacyjną i szybko zdać sobie sprawę, że kandydat nie spełnia oczekiwań na dane stanowisko?

W takich sytuacjach warto pamiętać o szacunku do czasu i uczciwości wobec drugiej strony.

W ostatnich tygodniach miałem dwie rozmowy z kandydatami, gdzie w trakcie spotkania postanowiłem im podziękować. Okazało się, że ich umiejętności i doświadczenie, mimo że bogate, były zupełnie inne od tego, czego poszukiwałem.

Zamiast kontynuować rozmowę, uczciwie przedstawiłem fakty i zakończyłem spotkanie. Obydwoje kandydatów doceniło moją szczerą komunikację i szybki feedback, choć przyznaje, że nie był to wynik rozmowy jaki oni sami oczekiwali.

Mimo wszystko: Dlaczego warto to robić..?

  • Szacunek dla czasu – Nasz czas jest cenny, czas kandydatów również. Szybkie zakończenie rozmowy, gdy widzimy, że oczekiwania się nie pokrywają, to najwyższy wyraz szacunku dla obu stron.
  • Uczciwa komunikacja – Szczerość i otwartość są kluczowe w budowaniu dobrych relacji zawodowych. Kandydaci doceniają szybki feedback, który pozwala im skupić się na innych możliwościach zawodowych (czyt. procesach..).
  • Budowanie marki (Employer Branding ~ lekcja 0.1) – Transparentność w procesie rekrutacyjnym buduje pozytywny wizerunek firmy. Nawet jeśli kandydat nie dołączy do naszego zespołu, zostanie z pozytywnym wrażeniem, które może przekazać dalej.

Jak to zastosować w praktyce?

Nie bój się zakończyć rozmowy rekrutacyjnej, jeśli jasno widzisz, że idzie ona w całkowicie innym kierunku, niż oczekiwałeś/aś.

Oszczędzenie czasu kandydata i swojego to najwyższy wyraz szacunku. Warto być uczciwym i bezpośrednim – to przynosi korzyści obu stronom.

Komunikacja feedback’u powinna być:

  • spersonalizowana,
  • merytoryczna,
  • oparta na faktach i taktowna,
  • podkreślająca mocne strony kandydata.

Przykład:

“Drogi XXX,
Pozwól, że podsumuję w tym momencie naszą rozmowę. Z moich obserwacji wynika, że jesteś osobą, której mocne strony to:…., a główne doświadczenie zdobyłeś w takich obszarach jak:……
Na to stanowisko poszukujemy osoby, której główne obszary pracy polegały na:….., a jej doświadczenie w tych rolach pozwoli wzmocnić zespół mojego klienta w:…… Nie wątpię, że mógłbyś się w tym kierunku wyspecjalizować, jednakże poszukujemy od startu osoby, której doświadczenie wzmocni nasz zespół.
Przez te fakty, oraz szacunek do Twojego czasu i mój obowiązek do feedbacku po naszej rozmowie czuje, że powinienem ją tutaj zakończyć. Bardzo dziękuję Ci za udział, przemiło było Cię poznać i pozostańmy w kontakcie na LinkedIn. Jeśli kiedyś będę miał bardziej pasujące stanowisko dla Ciebie, z przyjemnością zaproszę Cię ponownie do rozmowy.”

Pamiętajmy, że każda rozmowa rekrutacyjna to nie tylko szansa na znalezienie odpowiedniego kandydata, ale również na budowanie relacji i wizerunku firmy.

Nie jesteś pewien czy sprostamy Twoim potrzebom?

Kliknij w przycisk poniżej i umów się na konsultację

Umów się na 15-minutową rozmowę